Съвети

Емоциите – приятел или враг – как да ги навигираме, за да си вдигнем вибрациите

Как да навигираме емоциите си и как да си вдигаме вибрациите, за да бъдем здрави и щастливи.

Какво е емоцията?

Емоция идва от латинската дума emoveo, която означава “вълнувам се”. Емоцията е понятие, изразяващо психичното състояние на индивида, повлияно от различни субекти и обстоятелства. Това състояние може да бъде както положително (възторг, радост), така и отрицателно (печал, скръб), но също така и състояние на безразличие (апатия). Емоцията е процес, свързан с вътрешни състояния на организма и има външна наблюдаема страна.

Изображение: Denise Husted from Pixabay

Познавам ли себе си и своите емоции?

Често ние сме слабо наясно с емоционалното си състояние. Факт е, че човек винаги изпитва емоции във всеки един момент от живота си. Понякога те достигат висока интензивност, а понякога интензивността им е ниска. Много хора обръщат внимание само на силните емоционални преживявания и не придават никакво значение на тези с ниска интензивност, понякога – дори, изобщо не ги забелязват. Ако обаче емоциите не са много силни, това не означава, че те липсват.

Емоциите са това, което изпълва живота ни, придава му цвят. Но не винаги ни е приятно да ги усещаме. Има цял списък с емоции, от които с удоволствие бихме се отказали. Но струва ли си да се отървете от тях?

Емоциите са характерни не само за хората, но и за животните. Това означава, че те са еволюционно присъщи на хората и са по-близо до инстинктите, отколкото до съзнателното мислене. Не можем напълно да контролираме емоциите си, например, не можем да си забраним да ги изживяваме. Поради тази причинна ни плашат – защото не можем да ги контролираме напълно.

Функции на отрицателните емоции

Психолозите казват, че няма отрицателни емоции. Защо негативно оцветените емоции не могат да се нарекат отрицателни? Защото емоциите са просто субективно отношение към нещо. Ако с нас се отнасят лошо, нормално е да реагираме с гняв. Основната задача на негативната емоция е да ни покаже, че нещо не е наред.

Фактът, че някои емоции са ни неприятни, е неоспорим. Никой не иска да се чувства виновен и засрамен, или ядосан и разочарован. Не можем обаче да се измъкнем от тях.

Нашето страдание и криворазбраните ситуации идват от факта, че ние не познаваме себе си и много често – нямаме необходимата емоционална интелигентност. Тя е свързана с това не да прикриваме и подтискаме нашите емоции, за да угодим на хората около нас, или слугувайки на нашето Его, а да опознаем себе си, нашите емоции и състояния(които са индивидуални), за да можем да си бъдем полезни и да бъдем успешни в нашите комуникации, връзки, бизнес и в живота като цяло. Именно това са функциите на отрицателните емоции – те не могат да бъдат изключени, но можем да контролираме реакциите си, когато ги познаваме.

emocii
Изображение: congerdesign from Pixabay

Емоционалното преживяване е  базирано на нашия опит

След като имаме налице тригер (дума или събитие, което активира определени емоции у нас), това води до нашето лично емоционално преживяване, което се характеризира със субективните ни чувства и физически усещания. Например усещаме разтреперване, подкосяване на краката, задъхване –  това са физическите промени. През това време чувствата ни могат да развихрят въображението ни, защото търсим отговор.

Когато тригерите задействат емоцията, ние сме под нейно влияние и възможностите да я регулираме може да бъдат много ограничени – поради което емоцията да надделее над трезвите ни решения. С други думи – когато емоциите надделеят, дори най-интелигентният и умен човек може да не успее да използва своя умствен потенциал максимално добре, съответно – да се провали. Особено, ако емоцията е гняв. Гневът винаги води до грешки. Няма „лоши“ емоции – има лоши решения и действия в резултат на емоциите!

Как да разбираме нашите емоции

  1. Първата стъпкав правилния подход към емоциите си е да си позволим да ги почувстваме;
  2. След това – да се научим да разбираме причината за емоциите, а не да реагираме на секундата;
  3. По-полезно би било да си зададем два въпроса точно в момента, в който изпитваме емоцията: „Какво чувствам?“ (класифицирайте емоция) и “Защо чувствам това?”;
  4. Когато се научим да разбираме емоциите и да разберем причините за тяхното възникване, ние се научаваме да се възползваме от тях, дори и от негативните. Тогава е по-лесно да се справим в различните ситуации.

Какво се случва, когато емоциите са потиснати?

  • Най-лошата възможна последица е появата на психосоматични разстройства. Когато не си позволяваме да бъдем ядосани или обидени, тялото ни обработва тези емоции вместо нас. Разрушителната енергия на гнева е насочена срещу нас самите и се проявява в най-уязвимата зона на нашето тяло.
  • Често казваме, че носим злоба в гърдите си. Като го потиснем, най-вероятно ще започнем да страдаме от проблеми в тази зона.
  • Психосоматиката вече не е някакво езотерично направление, а наистина научно доказан феномен. Потискайки негативните емоции, рискуваме не само да почувстваме фантомни болки, но това може да се отрази на нашето здраве. Всичко зависи от силата на потиснатата емоция, колко дълго я игнорираме и от уязвимостта на нашето тяло.

Луиз Хей описва тази връзка отлично в своята книга “Излекувай живота си” – практически наръчник за отстраняване на психическите причини за заболяванията. “Любовта към себе си e чудодейният балсам.” – казва Луис Хей.

В този ред на мисли, можем да цитираме и Хипократ, който казва: Ако човек иска да бъде здрав, то първо  трябва да бъде попитан, дали е готов да се отърве от причините за болестта. И едва тогава може да му се помогне.”
Бих искала  да приключа тази статия с кратка практическа задача за вас:

  •  Отделете време за себе си, бъдете спокойни и напишете какви емоции най-често изпитвате, опишете състоянието си.
  •  Задайте си въпросите: Защо изпитвам тази емоция? От какво е породена? Защо се повтаря?
  • И си кажете или напишете: “Аз сега в този момент избирам да заменя тази емоция с позитивна и си вдигам вибрациите, Защото аз обичам себе си! И се грижа за себе си и за моето емоционално, духовно и физическо здраве.

Ако искате да научите повече за вашите емоции и как да ги управлявате, да усвоите определени практики, да релаксирате и да се потопите в среда различна от вашето ежедневие, заповядайте на нашия уикенд ритрийт на 5 и 6 Април в Калофер с мен Галя Якимова.

Очакват ви много изненади и радостни мигове. Повече за събитието може да научите ТУК

Използвани източници: Дейвис, С. (2017 г.), Емоционална пластичност, изд. “Гнездото”.

Статията подготви: Галя Якимова

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *