Натуралните ръчни сапуни се връщат на мода
Ръчно изработените сапуни стават все по-популярен продукт за хигиена и грижа за кожата. Но как се правят и защо са полезни – ще научим в тази статия.
Натуралните съставки на ръчните сапуни, красивите дизайни и пленяващите аромати ги превръщат в предпочитан козметичен продукт. В различни форми и декорации, с нежни и вдъхновяващи ухания – всяка една от нас се е захласвала поне веднъж по някое малко сапунено блокче.
История на домашните сапуни
Смята се, че първите сапуни са направени във Вавилон около 2800 г.пр.н.е. „Всички древни култури под една или друга форма са произвеждали сапунен продукт. Тогава са го правили по необходимост – за почистване и дезинфекция на тялото“, казва Лий О’Донъл, изпълнителен директор на Гилдията за ръчно изработени сапуни и козметика.
Днес получаването на сапун се разглежда като форма на изкуство, в което работят ново поколение занаятчии. Изследвания показват, че бизнесът с ръчно изработени сапуни в САЩ се е удвоил от 2004 г. насам. Нещо повече, много наложили се козметични брандове също произвеждат сапуни с различни полезни съставки и аромати.
Последно време сякаш се наблюдава завръщане и възход на ръчно изработените натурални сапуни. Те се произвеждат с натурални съставки, които подхранват кожата. Освен това са ценен козметичен продукт – тяхното действие е освен да почистват и да омекотяват и хидратират най-големия орган в нашето тяло.
Да ни разкаже малко повече за този занаят, поканих една прекрасна дама със златни ръце – Борислава от бранда за ръчни сапуни и козметика „КалЪпче“.
В работилницата на „КалЪпче“ се създават продукти, които съчетават натурални съставки като билки, глина и етерични масла. Етеричните масла не само придават приятен аромат на продуктите, но имат и благотворни свойства за кожата, косата и организма.
“КалЪпче” предлага чиста и естествена алтернатива на ежедневната козметика и подчертава, че всеки човек е прекрасен такъв, какъвто е, без необходимостта от продукти за коригиране на несъвършенствата на кожата.
Здравей, Боби и благодаря, че прие поканата ми да разкажем малко повече за това как вашият бранд създава ръчни сапуни с натурални съставки! Моля, разкажи ни как започва всичко – как поставихте началото на вашия бранд и защо решихте да да се насочите към натуралната козметика и ръчните сапуни?
– Здравей, Теди. Благодаря ти за милите думи! Началото на “КалЪпче” поставих преди 4 години, като преди това правех занаятчийски сапун за себе си и семейството ми за лична употреба. Аз самата съм с атопичен дерматит и преди около 6 години така се беше възпалил, че буквално не можех да пипна нищо. В последствие започнах да търся алтернативи на комерсиалните средства за хигиена, защото те ми дразнеха кожата още повече. И така – моята необходимост от натурални сапуни се превърна в хоби, а хобито в занаят.
Тук е моментът да споделя, че моето верую е да живея простичко и колкото мога по-близо и в хармония с природата. Като това се отнася за всеки един аспект от живота ми, стига да е в рамките на моите възможности. Опитвам се да преизползвам, да вдъхвам живот на стари неща, да не оставям голям отпечатък след себе си и да създавам с ръцете си. Вярвам, че всеки има талант и трябва да го развива, за да може да открие себе си и да се зарежда с енергията, от която има нужда.
Завръщат ли се на „мода“ ръчно изработените изделия и натуралната козметика в България? Хората доверяват ли се на малки брандове, какви са твоите наблюдения?
– Смятам, че всичко ново е едно добро забравено старо. Моите наблюдения са, че осъзнатите хора, които взимат информирани решения, избират натурални продукти, било то козметика, храна, дрехи от естествени материали и т.н. Има хора с чувствителна кожа и те търсят само натурални сапуни, защото те им помагат да поддържат хигиена без да дразнят кожата, освен всички други ползи, които носят. Също така, хората много се радват, когато отворят пратките си, защото всяка една е опакована специално за този човек и с много благодарност. Има парче душа и любов оставена в продуктите и това се вижда и усеща от хората.
Разкажи ни малко повече за процеса по изработване на едно натурално сапунче – колко време отнема, има ли нещо интересно и специфично в технологията?
Процеса по направата на сапун е доста интересен и дълъг. Сапун може да се направи по студен и по топъл метод. Като по студен метод сапуните се оставят да “зреят“ поне месец, след като маслата са се смесили с лугата (вода и сода каустик), за да може процеса на сапунификация да мине ( когато содата каустик взаимодейства с маслата и ги превръща в сапун) и да получим сапун, в който няма остатък от сода каустик в крайният продукт.
Вторият метод за направа на сапун се казва топъл метод, аз използвам него. Смятам го за по-добър, тъй-като чрез него, използвайки етерични масла, те запазват полезните си свойства и остават в сапуна, понеже се добавят буквално на края, когато сапуна е “сготвен“ и готов да бъде насипан в калъпи.
Сапуните, направени по топлият метод, могат да се използват веднага, след като стегнат и се нарежат, но е хубаво да се оставят да узреят. Това се прави с цел сапуна да стане по-дълготраен и качествен. Колкото повече зрее един сапун, толкова повече вода евапорира от него и той става по-твърд и издържа по-дълго време при употреба.
Процес в няколко стъпки…
Как минава процеса на направа на сапун в няколко стъпки- имаме рецепта, която е с предварително изчислена формула и съотношение на базови масла, етерични масла и луга. Смесват се всички базови масла, загряват се до определена температура, добавя се лугата и процеса започва. Тук постоянно трябва да следим. Сапуна минава през няколко фази и съответно сменя агрегатното си състояние. След като достигнем финалната фаза на сапунификация, добавяме етеричните масла и изсипваме веднага в калъпи. Оставяме да изстине и стегне. Това може да отнеме различно време, според зависи от количеството и калъпите, но обикновено поне 12 часа. След като сапуна стегне и може да бъде изваден от калъпа, го режем в желан от нас грамаж. Тук е важно да можем да преценим дали сапуна е готов за рязане, защото, ако е твърде скоро изваден от калъпа, той ще е мек и ще го разрушим, няма да може да се реже (ще е като пластелин). Ако стегне твърде много, ще започне да се рони и отново няма да постигнем желан резултат.
След като сме нарязали всеки един калъп на отделни барчета, минаваме и оформяме всяко едно, като изрязваме ръбчетата, за да може да има по-привлекателен вид. Следваща стъпка е слагането на печат на сапуна. Всеки един поотделно и на ръка (това не е задължителна стъпка, разбира се). След, като сме сложили и печат, идва момента на зреенето. Оставям сапуните на рафтове предназначени за това, за да могат да зреят. Това, както споменах по-горе, е с цел по-добро качество на сапуна.
Как подбирате съставките и етеричните масла, с които работите?
– Тук ще споделя нещо, което не зная, дали съм казвала до сега. По професия съм професионален готвач. С това съм се занимавала 10 години в различни ресторанти и хотели по света. Кулинарията и сапунджийството имат толкова много общо, че дори не зная от къде да започна. Та в този ред на мисли, за мен правенето на сапун никога не е било нещо далечно. Когато започнах усещането беше, че цял живот съм знаела, как се прави, просто не съм го материализирала до този момент. Да се върна на въпроса. Съчетавам аромати, билки и масла, след опознаване на даден продукт и подходящото му съчетаване и полезно взаимодействие с други суровини (както в кулинарията).
Старая се да ползвам български производители за повечето суровини, когато това е възможно. Повечето етерични масла, които ползвам, например, са от малки производители в България, които си отглеждат сами лавандулата, ментата, лайката и т.н. Използвам само и единствено етерични масла, не ароматни; базови масла – като зехтин, кокосово масло, какаово масло, масло от карите; различни билки, глини и подправки, които имат различни ползотворни свойства, а също така и от там идват и тези земни и натурални цветове на калъпчетата.
Благодаря за отделеното време и внимание! Пожелавам ви много успехи в това красиво начинание!
Повече информация за „КалЪпче“ и техните продукти, можете да откриете тук:
https://kalupche.com